XI Elbląg Cup
Międzynarodowy Turniej Siatkówki na Siedząco
Elbląg, 20-21.06.2008 r.
dotychczasowi zwycięzcy Elbląg Cup:
1998 - Poznań
1999 - Poznań
2000 - Elbląg
2001 - Ukraina
2002 - Polska A
2003 - Rosja
2004 - Rosja
2005 - Ukraina
2006 - Rosja
2007 - Polska
2008 - Egipt
Turniej Elbląg Cup po raz pierwszy został zorganizowany w 1998 roku.
Przez pierwsze dwa lata startowały w nim zespoły klubowe,
a od 2001 roku startują reprezentacje narodowe oraz organizator turnieju IKS Atak Elbląg.
Już po raz kolejny odbył się w Elblągu turniej w piłce siatkowej na siedząco.
XI Elbląg Cup 2008 był bardzo dobrze obsadzony przez zagraniczne drużyny
liczące się w świecie w tej dyscyplinie.
I Egipt
II Rosja
III Polska
IV Banja Luka
V IKS ATAK
VI Bosnia Zenica
VII Kazachstan I
VIII Łotwa
IX Kazachstan II
Najlepszym zawodnikiem Turnieju nagrodzonym pucharem ufundowanym przez
Prezydenta Miasta Elbląga został SALAHELDEEN HESHAM z Egiptu.
Najlepszym zawodnikiem turnieju z drużyny IKS ATAK został Jacek Sapela,
który otrzymał rower górski ufundowany przez Firmę NEKSUS - Braci Fercho.
Pierwsze 3 drużyny zostały nagrodzone pucharami oraz nagrodami rzeczowymi,
kolejne drużyny otrzymały pamiątkowe puchary promujące Miasto Elbląg.
Wizytowała turniej Pani Elżbieta Bojanowska - Dyrektor Departamentu Osób Niepełnosprawnych w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Turniej otworzył Pan Jarosław Lango Sekretarz Miasta Elbląg. Na uroczystości zamknięcia turnieju podpisano Kontrakt
i przekazano flagę dotyczący organizacji Mistrzostw Europy w piłce siatkowej na siedząco 20-27.09.2009, w imieniu władz miasta kontrakt podpisywał Naczelnik Wydziału Sportu
Pan Marek Burkhardt, Prezydent Europejskiej Federacji Siatkówki Osób Niepełnosprawnych Toralf Thorkindsen oraz w imieniu organizatora Prezes IKS ATAK Tomasz Wony.
Po raz kolejny IKS ATAK otrzymał bardzo wysokie noty i pochlebne opinie za organizację turnieju od wszystkich drużyn biorących udział oraz od Prezydenta Siatkówki Osób Niepełnosprawnych Pana Toralfa Thorkindsena.
Pierwszego dnia imprezy odbyły się mecze w grupach. Organizatorzy zawodów przystosowali w ten sposób infrastrukturę hali, aby mogły odbywać się równolegle dwa spotkania. 0 godzinie dziesiątej na pierwszy ogień poszły drużyny IKS Atak i Egiptu, które zmierzyły się na boisku numer jeden. Natomiast na drugim parkiecie toczyła się batalia Rosjan z Serbami. W pierwszym secie elblążanie toczyli równą potyczkę z gośćmi z Egiptu, ostatecznie przegrywając jednak w końcówce do 23. W drugim secie Egipcjanie "wybili" naszym siatkarzom piłkę z głowy, wygrywając gładko do 14. W ostatnim, niestety, dla nas secie, drużyna elbląska musiała uznać wyższość gości z Egiptu przegrywając do 26 i cały mecz w setach 3:0. W drugim inauguracyjnym spotkaniu Rosjanie pewnie zwyciężyli 3:0 zawodników Banja Luki (Serbia) do 23, 21, 22. Pierwszego dnia zawodów drużyna Ataku podjęła jeszcze pierwszą drużynę Kazachstanu. Tutaj poszło nam już dużo lepiej. Podopieczni Tadeusza Bogusza i Janusza Szarwarka pokonali Kazachów pewnie 3:0.
W imprezie brała udział również reprezentacja Polski. Po dwóch meczach Polacy zgromadzili tylko jedno zwycięstwo pokonując Kazachstan II 3:0 i ulegając nieznacznie Bośni 2:3. Na zakończenie pierwszego dnia rywalizacji spotkały się dwie polskie ekipy. Pierwszy i drugi set należał do reprezentantów Polski. W trzecim secie doszli do głosu elblążanie i po trzech setach na tablicy wyników widniał wyniki 1:2 dla Polski. To podziałało bardzo mobilizująco na reprezentantów Polski, którzy w następnym secie rozprawili się z elblążanami do 22. Mecz ostatecznie zakończył się wynikiem 1:3 na korzyść reprezentacji.
Drugiego dnia przyszło rozegrać drużynom pozostałe dwa spotkania w fazie pucharowej. Rewelacją pierwszego dnia była drużyna Egiptu, która wygrała wszystkie swoje spotkania z IKS Atak, Kazachstanem I i Serbami w stosunku 3:0. Drugiego dnia Egipcjanie nie dali szans również Polakom i Rosjanom pokonując ich 3:0. Dzięki temu Egipcjanie potwierdzili, że są drużyną ze światowej czołówki.
Reprezentanci Polski ostatecznie skończyli zawody na trzecim miejscu, przegrywając w bezpośrednim pojedynku o drugie miejsce z drużyna Omnich z Rosji. Drużyna "Ataku" uplasowała się na 5 pozycji z bilansem dwóch zwycięstw i trzech porażek. Za najlepszego gracza drużyny z Elbląga uznano Jacka Sapelę, który w nagrodę otrzymał rower górski.
Na uroczystym zakończeniu nastąpiło udekorowanie i nagrodzenie wszystkich drużyn biorących udział w XI Elbląg Cup. I co najważniejsze podpisano kontrakt na organizację w przyszłym roku w Elblągu Mistrzostw Europy w siatkówce na siedząco.
Składy drużyn:
Skład kadry Polski: Truszkowski Piotr (UKS Poznań), Musielak Marcin (UKS Poznań), Zoga Arkadiusz (UKS Poznań), Pruchnik Marek (UKS Poznań), Karczmarczyk Paweł (Katowice), Samczyk Grzegorz (Jelenia Góra), Majka Andrzej (Wrocław), Głąb Tomasz (Wrocław), Siciński Piotr (Wrocław). Trenerzy: Bożydar Abadżjew, Tadeusz Bogusz.
Skład IKS "ATAK": Krzysztof Wojtaszek, Tomasz Woźny, Jarosław Czyżewski, Jacek Sapela, Andrzej Młynarczyk, Sylwester Czyż, Jacek Kozłowski, Jan Maliszak, Łukasz Biedrzycki, Mariusz Wojdag, Marcin Hebda. Trenerzy: Tadeusz Bogusz, Janusz Szarwark.
|